Funkcjonalny garaż to taki, w którym nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem takich elektronarzędzi, które umożliwią nam nie tylko podstawową konserwację samochodu, ale i dokonanie niezbędnych napraw. Warto więc zadać sobie pytanie o to, w jakie rozwiązania warto się zaopatrzyć w pierwszej kolejności. Jedną z najczęściej powtarzanych czynności jest wymiana kół. Wielu kierowców uważa, że samodzielne jej wykonanie w przydomowym garażu jest znacznie bardziej efektywne niż wizyta u wulkanizatora, zajmuje przy tym znacznie mniej czasu. Oczywiście, można w tym celu korzystać z ręcznych narzędzi, choć jednak jest to rozwiązanie niedrogie, nie da się ukryć, że potrafi być również czynnością dość męcząca zwłaszcza, gdy brakuje nam klucza teleskopowego wyposażonego w przedłużoną rączkę.
Narzędzia pneumatyczne charakteryzują się zdecydowanie większą skutecznością, ponieważ jednak wymagają podłączenia ich do kompresora, ich cena jest nieco wyższa. Poszukując rozwiązania kompromisowego, warto zastanowić się nad zakupem klucza elektrycznego, do jego uruchomienia wystarczy nam bowiem zwykłe gniazdko. Klucz elektryczny to również wydatek, o którym można mówić jako o tym, który sprawdza się bez względu na to, jak jesteśmy zasobni finansowo, najtańsze egzemplarze to bowiem wydatek rzędu 160 PLN. Oczywiście, warto zastanowić się nad zakupem rozwiązania bardziej zaawansowanego o większym momencie obrotowym i możliwości jego płynnego regulowania. Jeśli nasza praca ma przebiegać rzeczywiście sprawnie, dobrze też zastanowić się nad zainwestowaniem w odpowiedni zestaw składający się z bitów i nasadek. Pozwoli nam to nie tylko na odkręcenie nakrętek, ale także śrubek o różnych gniazdkach. Sprawi to, że klucz elektryczny będzie jeszcze bardziej funkcjonalny, a podstawowy zestaw to wydatek wynoszący zaledwie 50 PLN.
W przydomowym garażu już od dawna nie ograniczamy się jednak do wymiany opon. Bardzo często jest to miejsce, w którym podejmujemy także próby konserwowania lakieru. To właśnie ta delikatna powłoka, która nadaje kolor karoserii naszego samochodu charakteryzuje się podatnością na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Stan lakieru może być gorszy nie tylko przez zarysowania, ale i przez zwykłą sól drogową, a nie każdy myśli o tym, aby natychmiast szukać wsparcia u specjalisty. Tu dobrym pomysłem może się okazać polerka samochodowa, którą stosuje się razem z odpowiednią pastą polerską. Takie połączenie okazuje się niezawodne tak z zamaskowanymi rysami, jak i z powloką oksydacyjną lakieru, a jej zakup wcale nie jest dużym wydatkiem.