Piły sieciowe, czyli piły mechaniczne zasilane prądem z sieci, są szeroko stosowane w leśnictwie i ogrodnictwie, ale też w stolarstwie. Są bardzo przydatne w każdym domu.
Rodzaje pił
Piły to narzędzia do cięcia, które dramatycznie ułatwiają pracę. Można je dzielić na bardzo wiele sposób, a najczęściej wyróżnia się:
I. traki – pilarki ramowe do cięcia kłód na deski, krawędziaki, listwy itp. Traki mogą być pionowe lub poziome.
II. pilarki taśmowe – piły do cięcia podłużnego, poprzecznego lub profilowanego po łuku. Można nimi skrawać drewno, ale też różnego rodzaju metale.
III. pilarki tarczowe – do ciecia podłużnego lub poprzecznego. Narzędziem tnącym jest tu szybko obracająca się tarcza, do której podaje się materiał. Rodzajów takich pił jest bardzo dużo, m.in. są to pilarki ręczne, stołowe (m.in. do cięcia ceramiki), ukośne (montowane na ramieniu), wahadłowe, ramieniowe (do dużych gabarytów), panelowe (w pełni automatyczne) oraz formatówki.
IV. pilarki łańcuchowe – elementem tnącym jest szybko obracający się łańcuch. Piły elektryczne są stosunkowo ciche, nie zanieczyszczają środowiska i ich drgania są niewielkie. Urządzenia akumulatorowe są bardzo mobilne, ale mają mniejszą moc i nadają się tylko do mniejszych gałęzi czy żywopłotów.
V. wyrzynarki – narzędzie precyzyjne do wycinania profili.
VI. pilarki szablaste – podobna do wyrzynarki, ale wykonująca cięcia poprzeczne.
Bezpieczeństwo i higiena pracy – BHP
W przypadku pił sieciowych bardzo ważną kwestia jest bezpieczeństwo, ponieważ mówimy tutaj o narzędziach o dużej mocy wykonujących czynność cięcia i czynności zbliżone, które stanowią dla nas bezpośrednie niebezpieczeństwo. Za zapewnienie nam bezpieczeństwa w pierwszej kolejności odpowiadają specjalne osłony montowane na urządzeniach oraz mechanizmy prowadzące do ich wyłączenia lub zapobiegające przypadkowemu włączeniu. Do tego trzeba też dbać o swój słuch, ponieważ elektronarzędzia do pracy z drewnem, zwłaszcza wykorzystywane w małych pomieszczeniach, powodują spory hałas. Do tego powinny być wykorzystywane specjalne nauszniki. Zagrożone są też nasze oczy, w które może trafić odprysk z drewna lub z uszkodzonej piły. Dlatego trzeba zakładać specjalne okulary ochronne. Wymogi BHP przywołują także cały strój roboczy, ale jeśli będziemy zajmować się tylko drobnymi pracami w domu, nie będziemy oczywiście aż tak intensywnie dbać o bezpieczeństwo. W zupełności wystarczą rzeczy podstawowe i to, co zawsze jest najważniejsze, czyli zdrowy rozsądek połączony z szacunkiem do elektronarzędzi.