Majsterkowicze pracujący w drewnie będą potrzebowali szerokiej gamy narzędzi pozwalających im na uzyskiwanie dokładnie takich efektów, jakie sobie założyło. Będą im potrzebne piły, dłuta i imadła niezbędne przy naprawach drobnych, ale też przy wielkich projektach, takich jak budowa mebli od podstaw. Zakup sprzętu do obróbki drewna dla stolarza-amatora to znakomity pomysł na prezent dla niego. Co konkretnie kupić?
Narzędzia tnące
Do drewna zawsze potrzebna jest piła. Na rynku znajdziemy piły jednouchwytowe (otwornica, grzbietnica, płatnica), ramowe (włośnica) i poprzeczne. Płatnicą przetniemy belki w poprzek, włośnica wytnie nam skomplikowane kształty, inne piły zrobią jeszcze inne rzeczy. Ważny jest tu kształt, liczba zębów i ich rozmieszczenie na pile. Drobne ząbki tną równo, duże zęby tną szybko, ale niedokładnie. Opcją są też oczywiście piły mechaniczne, z którymi pracuje się efektywniej i człowiek mniej się zmęczy. Wśród pił mechanicznych znajdziemy pilarki tarczowe i łańcuchowe oraz specjalne wyrzynarki do wycinania profili.
Wykończenia
Pocięte drewno musi zostać odpowiednio obrobione zanim zostanie wykorzystane do konkretnych celów. Najważniejszymi narzędziami wykończeniowymi są strugi, czyli popularne heble. Za ich pomocą wygładza się powierzchnię drewna, usuwa lakier i zaokrągla krawędzie. Nóż na heblu można montować jako zdzierak, gładzik, lub drapak, a istnieje także wiele innych modeli z wymiennymi nożami lub działającymi w sposób nietypowy. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju dłuta cieplarskie, służące do otworowania i rzeźbiarstwa, a także narzędzia do szlifowania. Może to być zwykły papier ścierny lub ściernica albo szlifierka elektryczna. Opcją są również oczywiście tarniki i pilniki. Pilniki zawsze warto posiadać, ponieważ sprawdzają się znakomicie przy wykańczaniu drobnych elementów. To samo dotyczy papieru ściernego.
Inne narzędzia
Jeśli majsterkowicz zajmuje się produkcja mebli, na pewno potrzebna będzie mu jeszcze wiertarko-wkrętarka. Za jej pomocą będzie skręcał gotowe elementy, wycinał otwory na kołki, frezował, a z użyciem specjalnych tarcz można nawet drewno szlifować. Drewno jest miękkie, więc zwykle nawet świder wystarcza, ale uniwersalna wiertarko-wkrętarka jest lepszym rozwiązaniem ze wszech miar. Uzupełnieniem naszych narzędzi mogą być klamry cieplarskie, kątowniki, ośniki, siekierki, sznury i jeszcze cała masa innych mniejszych rzeczy.