Istnieje przynajmniej kilka narzędzi, które powinny pojawić się w każdym warsztacie majsterkowicza o ile zależy nam na tym, aby wykonywana w nim praca przebiegała w sposób sprawny i charakteryzowała się efektywnością. Warto więc zadać sobie pytanie o to, w które z nich najlepiej zaopatrzyć się w pierwszej kolejności.
Oczywiście, trudno liczyć na to, że domowy warsztat usatysfakcjonuje tak swojego właściciela, jak i pozostałych domowników, jeśli zabraknie w nich podstawowych narzędzi takich, jak choćby młotek. To właśnie on jest uznawany za jedno z tych narzędzi, które wykorzystuje się najczęściej i nie ma tu znaczenia to, w jakim celu powstał dany warsztat. Oczywiście, dla młotków charakterystyczne jest miedzy innymi to, że są dostępne w bardzo szerokim wyborze, jeszcze przed zakupem dobrze jest zapoznać się z ich przeznaczeniem, aby wejść w posiadanie dokładnie takiego narzędzia, z którego będzie można korzystać mając pewność, że jest to opłacalne.
Bardzo przydatne mogą się też okazać obcęgi z powodzeniem wykorzystywane nie tylko do wyjmowania gwoździ, ale i do obcinania miękkich drutów oraz zestaw kluczy nasadowych, które można wykorzystywać odkręcając i dokręcając połączenia śrubowe. Wkrętak to jedno z najważniejszych narzędzi, jakimi możemy się posługiwać wkręcając śruby, dobrze przy tym zaopatrzyć się w przynajmniej jeden komplet ścisków, bez których trudno jest wyobrazić sobie mocowanie obrabianych elementów do stołu. Każdy ma nieco inne oczekiwania co do zawartości warsztatu, z pewnością jednak przydadzą się w nim kombinerki, solidny zestaw śrubokrętów, pędzle, przynajmniej jedna szpachelka, pistolet przeznaczony do klejenia na gorąco oraz papier ścierny o zróżnicowanej gramaturze.
Trudno wyobrazić sobie też pracę, która satysfakcjonuje, jeśli w trakcie jej trwania nie korzystamy z narzędzi mierniczych. Tu nieodzownym elementem okazuje się nie tylko składana miarka centymetrowa znana jako calówka, ale również poziomica i kątownik stolarski, który sprawia, że zawieszenie półki przestaje być wyzwaniem nawet dla majsterkowicza zbierającego dopiero doświadczenie w tym zakresie. Jeśli mamy już pewne umiejętności i zajmujemy się też poważniejszymi naprawami, warto pomyśleć o elektronarzędziach. To właśnie one pozwalają na wykonywanie zaawansowanych napraw sprawnie i bez niepotrzebnego wysiłku. Ich zakup wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, trudno jednak kwestionować ich opłacalność.