W domowym warsztacie każdy będzie miał inne narzędzia, ale jest kilka niezbędników, bez których naprawdę ciężko jest się obejść.
Młotki
Młotek jest chyba najbardziej uniwersalnym narzędziem w domu. Optymalne rozwiązanie to młotki ślusarskie z drewnianymi lub bardziej nowoczesnymi trzonkami i z metalową główką. Ważne jest, by połączenie trzonka z główką było solidne. Zazwyczaj będziemy chcieli mieć w domu kilka młotków o różnej wadze, by odpowiednio dopasowywać siłę uderzeń do konkretnych zadań. Typowy młotek powinien mieć do 500 gramów. Młotek kupujemy na własne potrzeby, więc warto zadbać, by był od odpowiednio dopasowany do naszej dłoni i porządnie w niej leżał. Koszt takiego młotka to 20-30 złotych.
Nóż introligatorski
Nóż do papieru i tektury, często określany mianem noża do tapet. Potniemy nim wykładziny i kartony, a także zatemperujemy ołówek. Najprostszy nóż kupimy za kilka złotych.
Poziomica
Nie można robić niczego na oko. Przy pracach remontowych konieczne jest utrzymywanie odpowiedniego pionu, a bez poziomicy nie jest to możliwe. Glazura, półki, obrazy – to wszystko musi być równo. Możemy skorzystać z klasycznej poziomicy z płynem i bańką powietrza, jak również z nowoczesnej poziomicy laserowej wyznaczającej ipin i poziom/ Poziomice laserowe to koszt zaledwie kilkunastu złotych.
Skrzynka narzędziowa
W narzędziach trzeba mieć porządek, więc niezbędna zazwyczaj staje się skrzynka na narzędzia. Dzięki niej od razu będziemy w stanie wyciągnąć odpowiednią rzecz, bo każdy wkręt czy kołek będzie się znajdował na swoim miejscu, w swojej przegrodzie. Co więcej, skrzynia na narzędzia to znakomity sposób przenoszenia wszystkich drobnych rzeczy. W warunkach domowych nie potrzebujemy oczywiście zbyt dużo. Niewielka plastikowa skrzyneczka lub materiałowa torba w zupełności wystarczy. Ważne jest tylko to, by kupować rzeczy o wytrzymałości odpowiedniej do narzędzi, które będziemy w nich przechowywać. Najtańsze skrzyneczki kupimy za 10 złotych.
Wiertarka
W domu absolutnie niezbędna jest zawsze wiertarka i jest to jedyne urządzenie elektryczne, bez którego nie da się obejść. Wybrać możemy między wiertarkami ręcznymi, które nadają się do robienia otworów w miękkich materiałach, ale nikt nie będzie ich kupował. Udar to z kolei technologia pomagająca w wierceniu w twardych materiałach. Najprostsze wiertarki kupimy już za 50 złotych, ale za urządzenie udarowe pracujące z przyzwoitą prędkością i sensowną mocą, do tego z regulacją obrotów, zapłacimy co najmniej 200 złotych. Trzeba też dokupić do niej oczywiście odpowiednie wiertła.