Jak wyposażyć domowy warsztat rowerowy

Jak wyposażyć domowy warsztat rowerowy

Jeśli chcemy dbać o rower w domowym zaciszu nie będąc skazanym na poszukiwanie profesjonalnego wsparcia nawet w przypadku drobnej usterki, powinniśmy zadbać o odpowiedni zestaw narzędzi. Na szczęście, jego skompletowanie nie należy do zadań trudnych, nie musimy przy tym obawiać się, że ucierpi na tym nasz budżet. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi? Nie każdemu spodoba się ta odpowiedź, pamiętajmy jednak, że to kryterium jakościowe powinno być tym, które będzie miało dla nas największe znaczenie. Materiał, z którego są wykonane narzędzia powinien być twardy tak, aby w czasie pracy nie dochodziło do jego obrabiania. Nie bez znaczenia jest i to, aby powierzchnia styku narzędzia nie była duża, a jego siła jak największa, jest to bowiem gwarancja wytrzymałości.

Dobrze też pamiętać o tym, co jest nam niezbędne w pierwszej kolejności, a więc o zestawie kluczy imbusowych, łyżkach do opon charakteryzujących się solidnością i o dobrej jakości pompce stacjonarnej. Gdybyśmy mieli wskazać narzędzie o największym znaczeniu, z pewnością byłby to młotek, w następnej narzędzia ręczne​kolejności należałoby jednak postawić gwiazdki imbusowe. To właśnie one są rozwiązaniami o największym stopniu uniwersalności i bez problemu mogą wyregulować cały rower. To właśnie ich specyficzny kształt sprawia, że uzyskanie odpowiedniej siły dokręcenia nie jest problemem, nie musimy też martwić się o ich zasięg.

Kluczyk do kominów nie jest może narzędziem wypromowanym, osoby, które o nim słyszały nie mają jednak wątpliwości, co do tego, że mowa o rozwiązaniu, którym warto się zainteresować. Zwykle jego rolę pełni w miarę szeroki śrubokręt i choć spełnia on podstawowe oczekiwania, jakie się mu stawia, konsekwencją jego stosowania są zwykle pokaleczone ręce. Klucz przypomina zagiętą na końcu blaszkę z języczkiem, który pozwala na centrowanie go w kominie. Owszem, nie jest to narzędzie pierwszej potrzeby, gdy jednak pojawia się konieczność odkręcenia komina, trudno go nie docenić. Innym wartościowym rozwiązaniem jest zestaw imbusów, których długie końcówki umożliwiają dotarcie do każdego ukrytego zakamarka. Warto zaopatrzyć się też w tak zwany przymiar do łańcucha, zwłaszcza, jeśli stosujemy zasadę jazdy na trzech łańcuchach. To właśnie to narzędzie pozwala w prosty sposób zmierzyć stopień wydłużenia łańcucha, ponieważ zaś na jednym z boków jest umieszczona ściągawka, błyskawicznie zyskujemy informację na temat tego, jaki jest stopień ewentualnego zużycia. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego warsztatu rowerowego jest też specjalna łyżka do opon.