Najważniejsze narzędzia w przydomowym warsztacie rowerowym

Najważniejsze narzędzia w przydomowym warsztacie rowerowym

Jeśli domowy warsztat ma być miejscem, z którego korzysta się z przyjemności i który pozwala na wykonywanie prac w sposób szybki, ale precyzyjny, nie należy ograniczać się w nim jedynie do młotka oraz piły. Istnieje także szereg dodatkowych narzędzi, o których nie powinniśmy zapominać.

Jednym z nich jest skuwacz, choć chcąc cieszyć się z korzyści, jakie daje, należy przestrzegać zasady mówiącej o tym, że im droższe rozwiązanie kupimy, tym lepiej. Skuwacze są w stanie radzić sobie z ogromnymi siłami, które towarzyszą zakuwaniu łańcucha i nawet pomimo wielu cykli pracy są w stanie zachować odpowiednią geometrię. Niestety, nie dotyczy to rozwiązań tanich, które są bardzo mało dokładne.

Innym ciekawym narzędziem, którym powinniśmy się zainteresować jest bacik i klucz do kasety. Podczas zakupu traktuje się go jako jedną całość i właśnie w ten sposób najlepiej jest o nim myśleć, jedno bez drugiego nie ma bowiem racji bytu. Podczas dokonywania wyboru bardzo duże znaczenie ma materiał, z jakiego warsztat​wykonano narzędzia, ogromną rolę odgrywa jednak również ich sztywność. Momentowi dokręcania kasety towarzyszy spora siła, należy więc liczyć się z tym, że tani i niskiej klasy klucz nie będzie sobie w stanie z nią poradzić. Dobrze też upewnić się przy zakupie, że klucz jest wyposażony w karb pod klucz płaski. Pozwala to na więcej możliwości w momencie, w którym doszło już do zapieczenia się nakrętki kasety. Jeśli postawimy na klucz dobrej jakości możemy mieć też pewność, że tego rodzaju rozwiązania będą nam służyć przez długie lata. Nie ma tu części ruchomych, a tym samym nie ma też tego, co miałoby się najszybciej psuć.

Jeśli nasz warsztat wykorzystujemy przede wszystkim po to, aby dokonywać drobnych napraw roweru, szybko przekonamy się o tym, że trudno mówić o skutecznej pracy, jeśli brakuje nam dobrego młotka. Tu znakomicie sprawdza się zwłaszcza model wyposażony w aż dwie głowice – metalową oraz tą, która została wykonana z wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Bardzo dobrym rozwiązaniem są też profesjonalne obcinaczki, a także w kilka innych narzędzi, których dobór jest uzależniony od specyfiki naszego roweru. Nie powinniśmy też zapominać o smarach oraz środkach pielęgnacyjnych, te bowiem nie tylko wpływają na estetykę, ale i przedłużają żywotność roweru.