Zanim wprowadzimy się do nowego domu czy mieszkania, dobrze byłoby mieć już przygotowany zestaw podstawowych narzędzi przydatnych nie tylko przy remontach i naprawach, ale także przy zwykłych domowych czynnościach. Jak skompletować taki domowy warsztat?
W warunkach domowych nie potrzebujemy zazwyczaj niczego przesadnie dobrego. Optymalna jest dla nas średnia półka cenowa, zwykle jej dolne części. Są to narzędzia wykonane solidnie i w miarę uniwersalne, ale nie przeznaczone do intensywnej pracy. Amator nie potrzebuje drogiego sprzętu specjalistycznego, ale powinien także unikać narzędzi najniższej jakości, które niemal od razu się rozpadną. Stosunek ceny do jakości jest tutaj najważniejszy. Nie wolno też zapominać o kwestiach typowo praktycznych, czyli na przykład o tym, by narzędzia dobrze leżały w dłoni, a metalowe elementy były gładkie i wolne od defektów. W sklepach zobaczymy masę apetycznych narzędzi, ale realnie będziemy potrzebować tylko kilku z nich.
Imbusy
Klucze nimbusowe o kształcie L lub podobnym, z sześciokątnym przekrojem. Najczęściej korzystamy z nich przy skręcaniu mebli oraz przy naprawach rowerów. Zazwyczaj kupować je będziemy w komplecie różnych wielkości. Zestaw podstawowych imbusów to maksymalnie 30 złotych, więc warto w nie zainwestować tym bardziej, że nie ma dla nich żadnej prostej alternatywy i takie klucze po prostu trzeba mieć. Opieranie się na tych dołączonych do mebli to zły pomysł.
Klucze nastawne
Klucz nastawny to uniwersalne rozwiązanie do śrub o różnych wielkościach. Jest ich kilka rodzajów, w tym m.in. klucze francuskie, angielskie i tak zwane żabki. W domu najbardziej przydatny jest regulowany przekładnią ślimakową klucz angielski. Warto jest mieć też dwie wielkości takiego klucza: małą i dużą, co daje nam możliwość wygodniejszej pracy w zależności od konkretnego działania. Za najdroższe klucze nastawne zapłacimy kilkaset złotych, ale już za kilkanaście złotych kupimy ich proste, ale solidne wersje.
Kombinerki
Tak zwane szczypce uniwersalne pomogą nam z wyciąganiem gwoździ, odkręcaniem śrub i nakrętek czy ze zdejmowaniem izolacji elektrycznej. Ich zastosowań jest bez liku i ważne jest tylko to, by dopasować ich rozmiar do rodzaju pracy, który wykonujemy.
Miary
Najlepsza jest klasyczna metrówka, która będzie nieocenioną pomocą przy wszystkich pracach majsterkowicza. Trzeba dwa razy pomierzyć, by raz robić. Jest to najważniejsze narzędzie planistyczne. Najlepiej wybrać ich dwie długości, koniecznie automatycznie zwijane w silnej obudowie.