Narzędzia niezbędne w wiosennym ogrodzie

Narzędzia niezbędne w wiosennym ogrodzie

Na wiosnę trzeba wrócić do ogrodu, każdy posiadacz własnego ogrodu wie ile na niego czeka pracy. Koniecznie z narzędziami w rękach, bo po zimie jest sporo do zrobienia. Przez zimne miesiące zazwyczaj omija się ogrody, bo i tak nic się w nich nie dzieje, ale wraz z nadejściem wiosny świat budzi się do życia, przez co trzeba się trochę wysilić, by mu pomóc. Do prac w ogrodzie będą oczywiście potrzebne specjalne narzędzia, dzięki którym nasz wysiłek będzie mniejszy i zajmie nam zdecydowanie mniej czasu. Jakie konkretnie narzędzia warto mieć do pracy w ogrodzie? Które z nich są najbardziej uniwersalne? Jak je dostosowywać do posiadanych roślin? Zastanówmy się nad tym.

Na co zwracać uwagę

Narzędzia wykorzystywane w ogrodzie to inwestycja, która zwraca się poprzez oszczędzony czas i nakład pracy. Czasami trzeba zainwestować dość sporo, ale za to uzyskamy wysoką funkcjonalność i nieraz przyzwoitą uniwersalność. Najważniejsza jest zawsze oczywiście użyteczność odniesiona do naszych potrzeb, bo do małego trawnika na podjeździe nie kupimy dużej kosiarki spalinowej.

Ogromne znaczenie ma trwałość kupowanych narzędzi. Zawsze trzeba myśleć z perspektywą co najmniej kilkuletnią, by każdej wiosny nie wymieniać całego sprzętu. Jeśli kupimy sprzęt renomowanych marek, przeżyje on kilka sezonów i do tego praca z nim powinna być dużo łatwiejsza. Dotyczy to sprzętu elektrycznego i ręcznego. W dużych ogrodach będziemy raczej stawiać na urządzenia automatyczne, a w mniejszych często wystarczy coś małego i ręcznego. Dobry sprzęt można często nabyć w promocji, dlatego warto śledzić m.in. gazetki sklepu Jula.

Rzeczy potrzebne w każdym ogrodzie

Nie ma dwóch ogrodów, które wymagałyby dokładnie takich samych narzędzi, ale jest kilka uniwersalnych niezbędników, które przydadzą się praktycznie zawsze?:

I. Grabie – do liści i do trawy. Grabie z twardymi zębami są najbardziej uniwersalne i nadają się też do prac ziemnych, czyli do wyrównywania terenu.

II. Sekator ręczny – przytniemy z jego pomocą pędy roślin, ale jeśli będziemy chcieli wyrównywać żywopłot, potrzebne nam będzie coś większego.narzędzia ogród

III. Łopaty – do zasadzenia czegokolwiek w ziemi czy do spulchniania grządek będą nam potrzebne łopaty o różnych wielkościach oraz o różnych kształtach. Do spulchniania istnieją też specjalne kultywatory

IV. Piły – narzędzie niezbędne do odpowiedniej troski o drzewek. Pozwala nam je pielęgnować, kształtować i usuwać suche gałęzie.

V. Taczka – niezbędna do prac porządkowych i do przenoszenia roślin oraz samej ziemi.

Praca w ogrodzie naprawdę może być przyjemna, ale żeby tak realnie było, potrzebujemy odpowiednich narzędzi ogrodowych.