Porządkujemy narzędzia w domowym warsztacie

Porządkujemy narzędzia w domowym warsztacie

Porządkowanie własnego warsztatu to zazwyczaj całkiem spore wyzwanie, ponieważ najczęściej miejsca jest nie za wiele, a rzeczy do uporządkowania sporo. Na szczęście właściwe i rozsądne podejście do tematu pozwoli nam na zabezpieczenie sprzętów tak, by się nie niszczyły. Mądrość często przychodzi z doświadczeniem, a doświadczenie narzuca się samo, bo każdy majsterkowicz musi regularnie porządkować warsztat. Chaos to nie tylko zagrożenie, ale też strata czasu, ponieważ długo szukamy potrzebnych nam narzędzi czy instrumentów. Trzeba się z tym po prostu uporać i są na to odpowiednie sposoby. Co konkretnie trzeba zrobić? Przyjrzyjmy się rozwiązaniom, które każdy z nas powinien być w stanie zastosować u siebie.

Niezbędne narzędzia

Niezależnie od skali naszych prac, są takie narzędzia, które po prostu trzeba posiadać. Na pewno będą to miarki, proste wkrętarki, gwoździe i śrubokręty i młotki. Bez nich nie da się wykonać nawet najprostszych prac, które zawsze pojawiają się w każdym domu i mieszkaniu. Zamocowanie półki na ścianie czy wymiana kranu w łazience dzięki nim jest banalnie proste i właśnie w ten co najmniej poziom trzeba zawsze celować. Nawet te kilka narzędzi doprowadzi jednak w krótkim czasie do bałagany. Potem okazuje się, że nasz domowy warsztat wygląda niczym skup złomu. Sposobem na to są specjalnie przystosowane do narzędzi i akcesoriów boksy i pudełka, jak również specjalne skrzynki. Jeśli dodamy do tego dobrze określony stół do pracy, nasze warunki majsterkowania znacznie się narzędzia​poprawią.

Bałagan wśród narzędzi

Narzędzia powinny być przechowywane w odpowiednio wydzielonym do tego miejscu. Najlepszy do tego będzie garaż, piwnica lub jakiś składzik. W mieszkaniu zazwyczaj trzeba się zdać na piwnicę, kuchnię lub nawet osłonięty balkon. Podstawą sukcesu będzie tutaj selekcja i klasyfikacja narzędzi. Najmniejsze elementy typu śruby i nakrętki dostaną małe woreczki, które potem trafią do przegródek. Młotki, śrubokręty i inne rzeczy średnie dostaną półki i szuflady. Największe rzeczy powinny dostać specjalne wieszaki dopasowane bezpośrednio do nich.

Nie musimy takich rzeczy robić sami. W sklepach można dostać specjalne boksy warsztatowe i gotowe półki. Nie są to wcale rzeczy drogie, a są bardzo przydatne. Warto jest też pamiętać o skrzyneczkach i futerałach na elektronarzędzia, w których je kupiliśmy, jeśli oczywiście takie były. Bardzo ułatwiają ich przechowywanie.